22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. To szczególne święto zostało ustanowione po to, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Wszak mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, nawet niewielkiego, ludzkiego działania.
Z tej okazji dzieci z grupy VI „Skrzaty” pod kierunkiem Joanny Dąbrowskiej przygotowały przedstawienie pt. „Kapturek, Wilk i ekologia”. Myślą przewodnią spektaklu była promocja zachowań proekologicznych wśród najmłodszych. Mali aktorzy poprzez bajkową fabułę i piosenki zachęcali do troski i odpowiedzialności za naszą planetę Ziemię. Spektakl opowiadał o Czerwonym Kapturku, który wyrusza w drogę do chorej babci, cierpiącej na alergię wywołaną miejskim smogiem. Po drodze dziewczynka wykazuje się proekologiczną postawą: w „Biedronce” rezygnuje z plastikowych reklamówek, a w parku poucza dzieci, które śmiecą i hałasują. Kapturek spotyka nieszczęśliwego Wilka, który chce się wyprowadzić z lasu, bo przez zanieczyszczenia nie da się w nim oddychać. Zamiast go przeganiać, dziewczynka zaprasza go do babci. Tam wspólnymi siłami – dzięki prośbom do przedszkolaków i „ekologicznym czarom” babci – bohaterowie sprzątają świat i oczyszczają powietrze, przywracając naturze dawny blask. Bajka uczy, że nasze codzienne wybory – takie jak unikanie plastiku, segregowanie śmieci czy dbanie o czyste powietrze – mają bezpośredni wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich. Pokazuje też, że o środowisko musimy dbać wspólnie: dzieci, dorośli, a nawet bajkowe zwierzęta.
Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności wokalne oraz recytatorskie przed liczną widownią, gdyż na inscenizację zostały zaproszone wszystkie dzieci z naszego przedszkola, pracownicy oraz pani dyrektor. Występ cieszył się dużym uznaniem wymagającej publiczności. Młodym aktorom życzymy kolejnych sukcesów na scenie!

















